Menü Kategoriler
Coğrafya
Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrak
25 Haziran 2024 Salı

Dominik Cumhuriyeti

Tam Adı: Dominik Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 48 730 km²
Başkenti: Santo Domingo
Para Birimi: Dominik Pesosu
Dili: İspanyolca
Nüfusu: 8 721 594 kişi (2002 tahmini)
Ortalama Ömür: 73.68 yıl (2002 tahmini)
Okur Yazarlık Oranı: % 82.1 (1995 tahmini)

İklim

Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır fakat mevsimsel sıcaklık değişimlerinden çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir.Ağustos bunaltıcı şekilde sıcak olur.Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır,Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları ,Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur.Bu durumda eğer ülkenin tümünü gezmek istiyorsanız mutlaka yağmurluk getirilmelidir.Bu yağmurlar sadece serinletici etkilidir ve yarım gün sürer.Haziran-Eylül ayları kasırga mevsimidir.

Para

Dominik Cumhuriyeti’nde kullanılacak en kullanışlı para birimi Amerikan Dolarıdır. Kırsal kesimlerde kredi kartı ve çek kullanışlı değildir.

Etkinlikler

Dominik Cumhuriyeti dağlık bölgelerde uzun yürüşler yapmak için size bir çok seçenek sunar. Ülkede sadece ulusal parklarda değil korunmamış kilometrelerce uzanan plajlarda da keşfedilecek çok şey vardır. Sörf için özellikle kuzey ve doğu kıyıları olmak üzere mükemmel yerler vardır. Ayrıca bkz. ABD Doları

Bahia Samana’nın güneyi sörf için iyidir. Dalış, Dominik Cumhuriyeti’nde sevilen başka bir spordur ve birçok otel bunun için ders ve sertifika sunar. Kuzey kıyılarında dalış yapmak ve gemi enkazlarını keşfetmek için iyi notalar vardır. Buna rağmen kuzey kıyılarının suyu daha sıcak ve daha korunmalıdır. Bisikletle gezmek ülkenin doğal güzelliğini görebilmek için en iyi yollardan birisidir ve bunu size yaşatmak için bisiklet kiralayacağınız için yerler vardır.

Doğal Çevre

Dominik Cumhuriyeti geçmişte yoğun yağmur ormanları ve başka hiçbir yerde bulunmayan 1500 türü kapsayan çeşitli bitki örtüsü ile kaplıydı.Bugün birçok bataklık kurumuş ve ağaçlar kömür için kesilmiştir fakat hala korunmuş kesimler vardır. Ülkede yoksulluk ve aşırı nüfus gibi ciddi problemler vardır. Dominik Cumhuriyeti’ndeki birçok örgüt artan nüfus ile ekosistem üzerindeki baskı arasında sağlam bir ilişki kurmak için çalışmaktadır. Tüm bunlara rağmen Dominik Cumhuriyeti sahip olduğu ciddi güzellikteki sayfiye yerleri,mangrov bataklıkları,dağlık ormanları,çiçek açan düzinelerce ağaçları ve 218’den fazla kuş türü ile övünmektedir.