Menü Kategoriler
Coğrafya
Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrak
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Türkiye Kara Kışı Yaşıyor

17 Şubat 2008 Pazar

İstanbul'da Okullar Tatil

İstanbul Valisi Muammer Güler, 16 Şubat'ta başlayan ve etkisi sürdüren kar yağışı nedeniyle İstanbul'da okulların 18 Şubat Pazartesi günü tatil edildiğini açıkladı.

Vali Güler, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü personel ile hamilelerin de idari izinli sayılacaklarını bildirdi.

Kar yağışı yurtta bir çok yolun ulaşıma kapanmasına, hava deniz ulaşımının aksamasına neden oldu. TEM VE D-100 karayolu Edirne-İstanbul istikametine kapatıldı. Kocaeli, Tokat, Bartın, Zonguldak, Sakarya, Kırşehir ve Konya'da okullar tatil edildi.

SAKARYA'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sakarya'daki okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, hava muhalefeti nedeniyle il genelindeki ilköğretim ve liselerde eğitime yarın ara verildiğini bildirdi.

Sakarya'daki ilköğretim ve liselerde 19 Şubatta ders başı yapılacak.

BARTIN'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

BARTIN'da yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar, pazartesi günü bir gün tatil edildi. Kent merkezinde araçlarında zincir bulunmaması nedeniyle yolda kalanlar, gidecekleri yere yürüyerek ulaştı.

Yoğun kar yağışı Bartın'da yaşamı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde kar kalınlığı 40 santimetreye kadar ulaştı. Kent merkezinde araçlarında zincir bulunmayan sürücüler yolda kalınca, araçlarını yol kenarlarına çekerek gidecekleri yere yürüyerek ulaştı. Kent merkezinde belediye ekipleri karla kaplı yolları temizlemek için aralıksız çalıştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Bartın Valiliği, Ulus İlçesi dışında, kerkez ilçe diğer tüm ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okulları yarın bir günlüğüne tatil etti.

4 METRELİK KARDAN ADAM

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde ise itfaiyeciler kar yağışı nedeniyle sabah sporu yapamayınca kardan adam yaparak zamanlarını geçirdi. İtfaiyeciler yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu yaklaşık 4 metre boyunda bir kardan adam yaptı. Kardan adama kask ve itfaiyeci elbisesi giydiren itfaiyeciler, hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÇİÇEKDAĞI'NDA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesindeki okullarda kötü hava koşulları nedeniyle 2 gün eğitim ve öğretime ara verildi.

Çiçekdağı Kaymakamı Sedat Eliuz, ilçede kar kalınlığının 35 santimetreyi bulduğunu, karla birlikte tipinin hayatı büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi.

Eliuz, “Yaptığımız değerlendirme sonucunda ilçemiz genelindeki ilköğretim, lise ve dengi okulların yarın ve salı günü tatil edilmesini uygun bulduk” dedi.

TOKAT'TA OKULLARA KAR TATİLİ

Tokat il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

Tokat Vali Vekili Şükrü Çakır, kent merkezi ve ilçelerde etkili olan kar yağışının yarın da devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Bazı ilçelerde kar kalınlığının 40 santimetreyi, bazı ilçelerde ise 70 santimetreyi bulduğunu belirten Çakır, il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildiğini ifade etti.

Çakır, şunları kaydetti: 'Yarın program devam edeceği için öğrenciler okula gelmek zorunda kalacaklardı. Bir kısım öğrencilerimiz taşımalı eğitim gördükleri için onlar gelemeyecekti. Öğrencilerimizin okula geldiklerinde üşümemeleri ve genel bir hastalığa yol açmamak için il merkezimizde ilk ve orta dereceli okullarımızı 2 gün tatil ettik. İlçelerimizde inisiyatif kaymakamlarımızda olduğu için duruma göre 2 veya 3 gün tatil edecekler.”

(EKT-AHM-SEL-NİS)KONYA'DA OKULLARA KAR TATİLİ

Konya'daki yoğun kar yağışı nedeniyle, ilköğretim, lise ve Selçuk Üniversitesi'ndeki eğitime pazartesi günü bir gün ara verildiği bildirildi.

Kent merkezinde kar kalınlığının 30 santimetreyi geçmesi ve ulamışın olumsuz etkinlenmesi nedeniyle okullar, Pazartesi günü için bir gün süre ile tatil edildi. Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, yoğun kar yağışının dolayısıyla ilköğretim ve lise okullarında bir gün ders yapılmayacağını açıkladı. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıkmada da kar yağışının devam etmesi nedeniyle pazartesi derslerin yapılmayacağı bildirildi. Tatilin devam edip etmeyeceğinin kar yağışının yoğunluğuna göre değişeceği öğrenildi.

KOCAELİ'NDE EĞİTİME KAR ENGELİ

Kocaeli'nde yoğun kar yağışı nedeniyle ilköğretim okulları ve liseler ile Kocaeli Üniversitesi'nde yarın eğitime ara verildiği bildirildi.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, il genelinde etkili olan yoğun kar yağışı dolayısıyla ilk ve orta dereceli okullar 18 Şubat Pazartesi günü tatil edildi.

Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise yoğun kar yağışı nedeniyle 18 Şubat Pazartesi günü bütün fakülte ve yüksek okullarda eğitime ara verildiği bildirildi.

Açıklamada, üniversitede eğitim ve öğretimin 19 Şubat Salı günü yeniden başlayacağı kaydedildi.

ADIYAMAN'DA 300 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

ADIYAMAN ve ilçelerinde dün geceden başlayan kar yağışı nedeniyle150 köy ve 150 mezra yolu ulaşıma kapandı. Yetkililer kar temizleme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

Adıyaman ve ilçelerinde dün gece geç saatlerde başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Adıyaman merkez ve ilçelerinde 150 köy ve 150 mezra olmak üzere 300 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Çelikhan ve Sincik ilçelerinde kar kalınlığı yer yer 1 metreyi bulurken, Gerger ilçesinde ise yarım metreye ulaştı. Adıyaman kent merkezinde ise kar kalınlığı 20 santimi buldu. Yollarda kontrol yapan trafik ekipleri zincirsiz araçların yola devam etmesine izin vermiyor.

Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin, ağır iş makinalarıyla özellikle köy ve mezra yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.KONYA-ISPARTA KARA YOLU KAPANDI

Konya-Isparta kara yolu, kar yağışı nedeniyle meydana gelen trafik kazasının ardından ulaşıma kapandı.

Konya'da gece saatlerinde başlayan ve halen yoğun şekilde devam eden kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Sabah saatlerinde kapanan Konya-Ankara kara yolunda halen ulaşım sağlanamazken, Konya-Isparta kara yolunun 40. kilometresinde 2 kamyonun çarpışması sonucu maddi hasarlı kaza meydana geldi. Kaza nedeniyle Konya-Isparta kara yolu ulaşıma kapandı.

Bölge trafik ekipleri, Konya'yı diğer illere bağlayan kara yollarında ulaşımın güçlükle sağlandığını bildirdi.

ARDAHAN-POSOF KARA YOLU

Ardahan-Posof kara yolu tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Ardahan-Posof kara yolunun, Ilgar Dağı mevkisinde tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Söz konusu kara yolunda tipinin etkisini devam ettirdiğini belirten yetkililer, bu nedenle yol açma çalışmalarına tipinin etkisini kaybetmesinin ardından başlanacağını bildirdiler.

FIRTINA MARMARA DENİZİ'NDE ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Marmara Denizi'ndeki fırtına ve olumsuz hava koşulları ulaşımı olumsuz etkiledi.

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 28 yerli, yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtına, dalgalar ve Boğazlardaki trafiğin aksaması nedeniyle yollarına devam edemeyince rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi açıklarına çevirerek demirledi.

Fırtınanın hızını azaltmasıyla sabah saatlerinde Şarköy'den demir alan 17 yerli ve yabancı bandıralı gemi Çanakkale ile İstanbul boğazlarından geçmek için hareket etti, 11 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy açıklarında bekliyor.

Fırtına, Şarköylü balıkçıları da etkiledi. Balıkçı tekneleri fırtına nedeniyle Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına demirledi.

VAPUR SEFERLERİ YAPILAMIYOR

Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege'de etkili olan kuvvetli poyraz nedeniyle, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli araba vapuru seferleri durduruldu.

Saatteki hızı zaman zaman 80-100 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli araba vapuru seferleri geçici olarak iptal edildi.

Çanakkale-Eceabat arasındaki araba vapuru seferleri ise normal olarak sürdürülüyor.

Kentte dün başlayan ve aralıklarla süren kar yağışı ve buzlanma nedeniyle, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, araçların zincirsiz trafiğe çıkmalarına izin vermiyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri, buzlanma olan yollarda tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının il merkezinde bugün aralıklarla devam edeceğini, akşam saatlerinde poyraz fırtınasının etkisini artıracağını bildirdiler.

Yetkililer, kentte hava sıcaklığının gündüz sıfırın altında 1, gece ise sıfırın altında 5 derece olacağını kaydettiler.

KONYA-ANKARA KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Yoğun kar yağışı nedeniyle Konya-Ankara karayolu ulaşıma kapandı.

Konya'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, halen etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle Konya'yı çevre illere bağlayan kara yollarında ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Bölge trafik ekipleri, kar yağışı yüzünden Konya-Ankara karayolunun ulaşıma kapandığını, Konya'yı Karaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aksaray ve Adana'ya bağlayan karayollarında ise sürücülere, araçlarına zincir takmadan yola çıkmalarına izin verilmediğini bildirdi.

Karayolları ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

SİVAS-ERZİNCAN VE SİVAS-MALATYA KARAYOLLARI ULAŞIMA KAPANDI

Etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Erzincan ve Sivas-Malatya karayollarının ulaşıma kapandığı bildirildi.

Sivas ve ilçelerinde dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Erzincan karayolunun Kızıldağ ve Sivas-Malatya karayolunun Yağdonduran mevkileri ulaşıma kapandı.

Karayolları ekiplerinin yol açma çalışmalarını sürdürdükleri ancak tipinin devam etmesi nedeniyle yolların ulaşıma açılamadığı belirtildi.

Bu mevkilerde geçişlerine izin verilmeyen araçların bekletildiği bildirildi.

Sivas-Yozgat karayolunun Yaraşbeli, Sivas-Tokat karayolunun Çamlıbel mevkilerinde de ulaşımın güçlükle sağlandığı kaydedildi.

Bu arada, Yıldızeli-Sivas, Şarkışla-Altınyayla, Şarkışla-Pınarbaşı, Zara-Divriği, Zara-İmranlı-Refahiye, Ulaş-Kangal arasında tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

İZMİR'DE KAR YAĞIŞI SÜRÜYOR

İzmir'de, sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışının aralıklarla devam edeceği bildirildi.
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, İzmir'de bu sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının 3 derece olduğu kentte, kar yağışının akşama kadar aralıklarla süreceği bildirildi.

İzmir'e en son 4 Şubat 2007 tarihinde kar yağmıştı.

Bu arada, yağışlı havanın yarından itibaren iç bölgelere geçeceği, sıcaklığın 0-3 derece arasında seyredeceği kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, kuvvetli poyrazın 2-3 gün daha devam edeceğini, etkili fırtına beklendiğini belirttiler.

KIŞ ŞARTLARI, HAVA TRAFİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yurt genelindeki kar yağışı nedeniyle, İstanbul'dan Konya, Eskişehir ve Kahramanmaraş'a yapılması planlanan uçak seferleri iptal edildi.

THY'nin saat 03.00'te gerçekleştireceği İstanbul-Konya ve İstanbul-Eskişehir uçak seferleri iptal edildi. Yine saat 07.00'de yapılması gereken TK-722 sefer sayılı İstanbul-Kahramanmaraş seferi yapılamadı.

Seferlerin, uçakların gideceği illerdeki olumsuz hava şartları nedeniyle yapılamadığını bildiren yetkililer, o bölgelerdeki hava şartlarının düzelmesinin ardından yolcuların gecikmeli olarak gönderileceğini belirttiler. Atatürk Havalimanı'nda bulunan yolculardan bazıları uçmaktan vazgeçerek evine dönerken, bir bölümü de hava şartlarının düzelebileceği umuduyla bekleyişini sürdürüyor.

DHM yetkilileri, Atatürk Havalimanı'nda pist, apron ve taksi yolları olarak bilinen “PAT” sahalarında gece boyunca kar temizleme çalışmaları yapıldığını, buzlanmaya karşı önlemlerin alındığını, bu nedenle bir sorun yaşanmadığını kaydettiler.

ANKARA'DA KAR YAĞIŞI HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Başkentte gece saatlerinde başlayan kar yağışı, ana arterlerde biriken karların yeterince temizlenmemesi nedeniyle ulaşımda aksaklıklara yol açtı.

Kentin, Dikmen, Çankaya, Oran gibi yüksek kesimleri ile Etimesgut ve Yenimahalle'de ana arter ve ara sokaklarda Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karla mücadelede etkili çalışma yapmaması nedeniyle, sürücülerin zor anlar yaşadıkları belirtildi.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise Ankara genelinde 62 unimog, 15 elle tuzlama ekibi ve 5 greyder ile kar ve buzlanmaya karşı çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdiler.

Fen İşleri ekiplerinin, şehir içi ulaşımın aksamaması için 24 saat boyunca 3 vardiyalı olarak görev yaptığı, gerektiğinde ekip sayısının artırılacağı kaydedildi. 200 personelin karla mücadele için çalıştığını, ana arterlerin tuzlandığını ifade eden yetkililer, ulaşıma kapalı ana arter bulunmadığını belirttiler. Ekiplerin karla mücadele kapsamında kentin yüksek kesimlerinde ağırlıklı çalıştığını bildiren yetkililer, ayrıca, hastane önleri ve yaya trafiğinin yoğun olduğu kesimlerde de ekiplerin kaldırım temizleme çalışmalarına başladıkları kaydedildi.

Emniyet yetkilileri de sürücüleri uyararak, mecbur kalmadıkça araçlarını kullanmamalarını ve toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini tavsiye ettiler. Yetkililer, araçlarda mutlaka kar lastiği veya çivili lastik kullanılması, zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulması gerektiğini belirttiler. Yetkililer, ayrıca karlı havalarda öndeki araçla takip mesafesinin korunması, ani manevra ve frenden kaçınılması gerektiğini vurguladılar.

TRAKYA'DA BİR ÇOK ARAÇ MAHSUR KALDI

TEKİRDAĞ'ın Çorlu ve Saray İlçesi ve Kırklareli'nin Demirköy İlçesi'nde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Çorlu- İstanbul, Çorlu- Çerkezköy yolu trafiğe kapandı. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Bölgede 43 köy yolu ile ulaşım kesildi.

Dün akşam saatlerinden bu yana etkili olan yoğun kar yağışı Tekirdağ’ın Çorlu ve Saray ilçeleri ile Kırklareli'nin Demirköy İlçesi'nde etkili oldu. Kar yağışıyla birlikte etkili olan tipi nedeniyle Çorlu- İstanbul, Çorlu-Çerkezköy yolu ulaşıma kapandı. Çok sayıda araç TEM ve D-100 karayolunda mahsur kaldı. Karayolları ekipleri kapanan yolları yeniden trafiğe açmak için yoğun çaba sarf ederken, Sivil Savunma ekipleri bölgeye sevk edildi. Kar yağışı nedeniyle Saray'da 20, Çorlu'da 5, Muratlı'da 3 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar kalınlığı 15 santimetreyi buldu.

Kırklareli'nin Demirköy İlçesi'nde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Kar yağışı nedeniyle Demirköy'ün 15 köyü ile ulaşımı kesildi. Merkeze bağlı Dereköy'de etkisini artıran kar yağış nedeniyle Bulgaristan'a geçişi sağlayan Dereköy Gümrük Kapısı'nın ulaşıma kapanmaması için Karayolları ekipleri aralıksız kar kürüme ve tuzlama çalışmasını sürdürüyor. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli kent merkezlerinde şiddetli rüzgar etkili oldu.

THY'NİN İSTANBUL-SİVAS UÇAK SEFERLERİ KARŞILIKLI İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları'nın (THY) bugün yapılacak İstanbul-Sivas uçak seferlerinin, olumsuz hava koşulları nedeniyle karşılıklı iptal edildiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, THY'nin bugün yapılması gereken TK-758 sefer sayılı İstanbul-Sivas ve TK-759 sefer sayılı Sivas-İstanbul uçak seferleri, etkili kar yağışı nedeniyle iptal edildi.

SOĞUK HAVA HAFTA ORTASINA KADAR ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

Soğuk havanın hafta ortasına kadar etkisini sürdüreceği bildirildi.

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava yurt genelinde etkili oluyor. Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor.

Bu sabah yapılan ölçümlerde, bazı şehir merkezlerinde kar kalınlıkları şöyle belirlendi:

“Hakkari 70 santimetre, Ağrı 52 santimetre, Muş 48 santimetre, Kars 46 santimetre, Tunceli ve Bingöl 43 santimetre, Zonguldak 36 santimetre, İnebolu 35 santimetre, Yozgat 33 santimetre, Erzincan 26 santimetre , Sakarya 25 santimetre, Gümüşhane 24 santimetre, Erzurum ve Tokat 22 santimetre, Balıkesir 20 santimetre, Konya ve Sivas 17 santimetre, İstanbul, Denizli ve Çankırı 15 santimetre, Düzce ve Kastamonu 12 santimetre, Nevşehir ve Kütahya 11 santimetre, Isparta ve Kırıkkale 10 santimetre, Bolu 9 santimetre, Afyonkarahisar ve Kayseri 8 santimetre, Kahramanmaraş 6 santimetre, Ankara/Keçiören 5 santimetre, Etimesgut 7 santimetre, Esenboğa 10 santimetre.”

Son meteorolojik analiz ve tahminlere göre, soğuk hava hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümünde etkisini sürdürecek. Soğuk hava ve kar yağışlarına bağlı olarak yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek.

ANKARA, İSTANBUL, İZMİR

Yarın, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında kalan tüm bölgeler yağışlı geçecek. Yağışlar, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek. Kar yağışı yurdun iç ve doğu kesimlerinde etkili olacak. Rüzgar, kuzey ve iç kesimlerde kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli olarak esecek.

19 Şubat Salı günü, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli ve Sakarya çevreleri kar yağışlı geçecek.

20 Şubat Çarşamba günü, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusu kar yağışlı diğer kesimler parçalı bulutlu geçecek. Yurdun batı kesimlerinde sabah saatlerinde sis görülecek.

İstanbul yarın, çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı bir gün yaşayacak. Gece ve sabah saatlerinde il genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sıcaklıklar en az -3 en çok 1 derece olacak.

Ankara yarın, parçalı çok bulutlu aralıklı kar yağışlı bir gün geçirecek. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. Sıcaklıklar en az -7, en çok -3 derece olması bekleniyor.

İzmir'de hava yarın, parçalı bulutlu olacak. Sıcaklıkların en az 0 derece, en çok 5 derece olacağı tahmin ediliyor.

Soğuk hava ve kar yağışına bağlı olarak yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek kuvvetli buzlanma ve don olayı ile doğu kesimlerde büyük risk oluşturacak çığ tehlikesine karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olmaları gerekiyor. (Hürriyet)

Tüm Haberler >>