Menü Kategoriler
Coğrafya
Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrak
17 Nisan 2024 Çarşamba

Satürn En Yakın Konumda

25 Şubat 2008 Pazartesi

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, Başkentlilere bu yıl Satürn gezegeninin dünyaya en yakın olacağı noktayı düzenleyeceği etkinliklerle izletecek.

AA muhabirinin rasathane yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yarın, bir dış gezegen olan Satürn, bu yıl içindeki dünyaya en yakın olduğu konuma gelecek. Bu konumda Güneş, Yer ve Satürn aynı doğru üzerinde olacak.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, bu gökyüzü şölenini Başkentlilere izlettirmek için bir dizi etkinlik düzenleyecek. Etkinlikler, yarın saat 19.00'da başlayacak ve havanın açık olması durumunda gece yarısına kadar sürecek. Mars ve Pleaides Kümesi'nin teleskopla gözlemlerinin, Satürn hakkında sunumun ve Satürn'ün teleskoplarla gözleminin yapılacağı program hava kapalı da olsa gözlemler dışında uygulanacak.

Etkinliklerde Satürn'ün büyük uyduları da güçlü teleskoplarla izlenebilecek. Satürn'ü en iyi gözlemleme zamanı 23.00-02.00 saatleri arasında olacak. Rasathanenin düzenlediği etkinliklere isteyenler ücretsiz olarak katılabilecek. Programla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberler >>