Menü Kategoriler
Coğrafya
Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrak
21 Temmuz 2024 Pazar

Edirne'de Doğalgaz Bulundu

18 Nisan 2008 Cuma

Avustralyalılar Edirne'de doğalgaz buldu. Avustralyalı Otto Energy önderliğindeki bir konsorsiyum tarafından geliştirilen Edirne'deki Kuzey Arpacı-1 kuyusunda "tahmin edilenden iki kat fazla" potansiyele sahip doğalgaz bulundu.

505 METREDE DOĞALGAZ

Otto Energy'den yapılan açıklamaya göre, 5 kuyuluk sondaj çalışmasından ikincisi olan Kuzey Arpacı-1'de 297 metre ve 505 metre derinliklerde 40 metreden daha büyük gaz katmanlarına rastlandı.

ÜRETİM 2009'DA

Ancak açıklamada rezerve ilişkin bilgi yer almadı. Açıklamada söz konusu 5 kuyuluk sondajlardan üretimin 2009 ortalarında yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Otto Energy direktörü Jaap Poll, "Bu sahadaki tüm kuyularda gaz bulundu. Bu küçük sahalar birbirlerine yakın olduğu için tek bir üs üzerinden gaz üretilebilecek" dedi.

TÜRK ORTAĞIN PAYI YÜZDE 10

Edirne gaz projesindeki konsorsiyumda Otto'nun yüzde 35, diğer Avustralyalı firma Incremental Petroleum'un yüzde 55, Türk ortak ile Petraco'nun ise toplam yüzde 10 payları bulunuyor. Konsorsiyum bu saha için lisansı 2004 yılında almıştı. Sahadaki diğer kuyular Batı Yağcı, Ortakçı, İkihöyük ve Arpacı 2 olarak biliniyor. (Internethaber)

Tüm Haberler >>