Menü Kategoriler
Coğrafya
Şanlı Ay Yıldızlı Al Bayrak
21 Temmuz 2024 Pazar

Atlas Dergisi

Şubat 2008 - Sayı 179

Derginin bu sayısında aşağıdaki konular işlenmiş.

AZAD KEŞMİR / Saklı Ülke

Pakistan ve Hindistan'ın paylaşamadığı, bir ucundan Çin'in çekiştirdiği topraklarda belirsizliğin hükmü sürüyor. Atlas, Pakistan denetimindeki Azad Keşmir'de bölünmüş bir halkın yazgısına tanık oldu.

SANAL COĞRAFYA / İkinci Yaşam

Dijital ortamda artık gerçek hayatın mekânları, insanları, ilişkileri yaratılıyor; tamamen farklı, paralel bir dünya vaat ediliyor. Second Life, kullanıcılarına sanal bir beden edinip sanal bir hayat sürme imkânı veriyor.

BALKANLAR / Kosova Ruhu

Osmanlı'nın en çarpıcı, en renkli, en canlı ama bir yandan da en hüzünlü mirasını barındırıyor Kosova... Arnavutlar, Türkler, Sırplar, Boşnaklar, Pomaklar, Romlar, Hırvatlar, Çerkesler... Kosova, bağımsızlık için gün sayıyor.

GENETİK / Genler, Göçler Ve Anadolu

İlk atalarımızın Afrika savanalarından başlayan göçleri sözlü tarihin baş döndürücü karmaşası içinde kaybolup gitti. Ancak bilim insanları, insan türünün geçmişindeki önemli katmanları birer birer kaldırmaya başladı.

ANADOLU / Kışa Övgü

Atlas fotoğrafçısı Turgut Tarhan Anadolu'ya açıldı ve kış renklerinin peşine düştü. Tarhan, Kayseri'den Konya'ya, Bolu'dan Kırşehir'e uzandı ve kar mucizelerini belgeledi...

KAĞIZMAN / Sisli Belde

Şahyolu Dağları susuyor, Aras Nehri kendi çığlığından başkasını duymuyor. Eski kaleler, yazılıtaşlar, türkülerle bezeli köyler içine kapanıyor. Kars'ın Kağızman ilçesi kış gelince beyaz bir yalnızlığa bürünüyor.